Несебър
Община Несебър заема най-северната част от Черноморското крайбрежие на Бургаска област. На север граничи с общините Бяла и Долни Чифлик, на запад – с община Поморие, на изток — с Черно море.
Общината заема територия 420.4 кв.км. площ която обхваща 14 селища, от които 3 града - Несебър, Обзор и Свети Влас, и 11 села - с.Равда, с.Гюльовца, с.Оризаре, с.Тънково, с.Кошарица, с.Баня, с.Паницово, с.Раковсково, с.Приселци, с.Емона, с.Козница, както и туристическия комплекс Слънчев бряг.
В нейната територия се разграничават три зони: крайбрежна, равнинна и планинска. Климатът е умерено – континентален. Водите - морски, подпочвени, речни. Почви – канелено – горски.
Подходящите природо–климатични условия и високата средногодишна температура са фактор, който формира отрасловата структура на общинската икономика – стопански туризъм, отдих и спорт. Плажните ресурси на общината са едни от най-големите на българското Черноморско крайбрежие и възлизат на 1500 дка с общ капацитет 140 хил. плажни места.
Значителната крайбрежна ивица и нейният разнообразен характер създават благоприятни условия за развитие на туризма. Те превръщат община Несебър в най-голямата туристическа агломерация на Българското Черноморие. На нейната територия функционират 730 хотела и 2923 частни квартири с над 155 218 легла и 3537 заведения за обществено хранене.
Старият град е разположен на малък полуостров с дължина само 850 м и ширина 350 м, свързан със сушата чрез тесен провлак.
Културното наследство на Несебър е запазено в пет музейни експозиции. В старата част на града е имало около 42 църкви, от които по-малко от половината са открити от археолозите и консервирани, а действаща в момента е само една. Другите по-запазени са превърнати в картинни галерии. Провлакът, свързващ старата част с новата, е дълъг около 400 метра. По средата на провлака се намира старата мелница на града, която не функционира като такава, а е само туристическа атракция. В началото на квартала, в новата част на Несебър, се намира истинската мелница на града, която сега е вградена в хотел.
В града са създадени и функционират следните музикални формации:
- Група за стари градски песни "Блян"
- Фолклорна формация "Българка"
- Фолклорна формация "Македонка"
- Рок-група "Мена"
- Хор за гръцки песни "Месамбрия"
- Вокално-инструментална група "Стари муцуни"
- Детска вокална група "Сюрприз"
В Несебър се намира забележителност №7 от Стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз - Архитектурно-исторически резерват Старият Несебър с Археологически музей. Музей „Старинен Несебър“ включва:
- Археологически музей Несебър;
- Църквата Свети Стефан (Несебър);
- Църквата Свети Спас (Несебър);
- Етнографски музей Несебър - къща Москояни. Уреден е в стара възрожденска къща, строена през 1840 год. на южния бряг на полуострова. Къщата, която е типичен представител на несебърската жилищна архитектура от късния период на българското Възраждане, е била собственост на заможния търговец Панайот Москояни. Сградата е двуетажна. Приземният етаж е каменен, висок с двукрила врата. Горният жилищен етаж е еркерен и обшит с дъски. Той е с високи и много на брой прозорци с изглед към морето. Петте стаи на етажа са разположени около салон с дърворезбован таван, в средата украсен с звездообразна розета. Северните стаи, използвани и през зимата, са с камини.
- „Света София“ (Старата митрополия), развалини на църква от 4 век
- „Света Богородица Елеуса“, църква от 6 век
- „Свети Стефан“ (Новата митрополия), църква от 10 век
- „Свети Йоан Кръстител“, църква от 11 век
- „Свети Димитър“, църква от 11 век
- „Свети архангели Михаил и Гавраил“, църква от 13 век
- „Света Параскева“, църква от 13 век
- „Христос Пантократор“, църква от 13 век
- „Свети Теодор“, църква от 13 век
- „Свети Йоан Алитургет“, църква от 14 век
- „Свето Възнесение Господне“("Свети Спас"), църква от 17 век
- „Свети Климент“, църква от 17 век
- „Света Богородица“ ("Успение Богородично") - действаща църква от 1873 г
Ежегодни фестивали „Месембрия“ , „Слънце, радост", "Фестивал на меда" провеждащ се в началото на септември.
15 август, Успение Богородично – ден на град Несебър.